Nejčastější otázky

Darování vajíček Vás zaujalo, ale pořád si nejste jistá? Věříme, že otázek je na začátku opravdu hodně. Nejčastěji se potenciální dárkyně ptají na proces a bezpečnost, které jsou spojené s darováním, a také na případné zdravotní dopady. Žádná otázka není tabu, rádi Vám odpovíme na vše, co budete potřebovat vědět.
Pro Vaše otázky můžete využít kontaktní formulář na konci stránky, nebo využít některou z dalších uvedených možností.

Proč je tak důležité darovat vajíčka?

Neustále bohužel stoupá počet párů, které mají komplikace s početím vlastního dítěte. Problém s plodností může být jak na straně muže, tak i ženy, v nejhorším případě mohou mít problém oba najednou. Léčba neplodnosti se provádí několika způsoby, forma prostřednictvím darovaného vajíčka je jedna z nich. Je to jediný způsob, jak pomoci ženě, u které selhaly všechny pokusy o početí dítěte prostřednictvím vlastního vajíčka. Abychom mohli takové ženě pomoci, potřebujeme vajíčko dárkyně, která splňuje předpoklady pro zařazení do programu dárcovství. Často je tato možnost léčby neplodnosti poslední nadějí ženy na početí vlastního dítěte. Pokud všechny prostředky o početí dítěte selžou, přiklání se páry často k adopci, kde ovšem hrozí, že se mezi matkou a dítětem nevytvoří tak silné citové pouto, jako v případě donošení a porodu vlastního plodu.


Chtěla bych darovat vajíčka, co pro to mám udělat?

Jsme rádi, že jste ochotná pomoci neplodným párům. Vajíčka můžete darovat na naší Klinice reprodukční medicíny a gynekologie Zlín, která má v oblasti léčby neplodnosti mnohaleté zkušenosti a vynikající výsledky. Pokud splňujete tři základní podmínky: věk 18 až 33 let, dosahujete minimálně středoškolského vzdělání (včetně probíhajícího) a máte dobrý zdravotní stav, můžete se stát vhodnou dárkyní. Nejprve je potřeba se objednat na konzultaci s lékařem a na odběry krve. Případné užívání hormonální antikoncepce nebrání možnému zařazení do registru dárkyň. Objednat se můžete telefonicky na čísle 702 234 680 nebo prostřednictvím kontaktního formuláře na konci této stránky. Nejvhodnější je vyplnit přímo náš online dotazník dárkyně. Po vyplnění kontaktního formuláře nebo dotazníku Vás bude kontaktovat naše koordinátorka, která Vám vše vysvětlí a dohodne s Vámi podmínky darování.

 

Rozhodla jsem se, že pomůžu udělat dobrou věc. Ze začátku jsem měla obavy, ale díky IVF Zlín celý proces darování proběhl velmi dobře a bez jakýchkoliv komplikací. Celý personál je velmi vstřícný a zodpověděl vechny mé dotazy. Jsem ráda že jsem mohla pomoci.

Hanka (26 let)

Může se stát, že nebudu jako dárkyně vhodná?

Může se stát, že budete jako dárkyně odmítnuta. Pokud se tak stane, lékař Vám samozřejmě osobně vysvětlí důvody, proč nejste vhodná kandidátka. Důvodů může být několik - nevyhovující výsledky provedených vyšetření, nízká rezerva vaječníků apod. Není smyslem dárcovství chtít vajíčka za každou cenu, jsme zdravotnické zařízení, a proto může být rozhodnutí o nezařazení do programu dárcovství vajíček uskutečněno také z důvodu ochrany Vašeho zdraví. Zdraví našich pacientů je pro nás nejdůležitější.


Dostanu za darování nějakou odměnu?

Zákony České republiky jsou v tomto směru velice přísné a neumožňují vyplácet dárkyním za odběr vajíček peněžní odměnu. Protože si velmi ceníme vaší potřeby pomoci, chceme Vám kompenzovat veškeré výdaje spojené s darováním vajíčka, a to až do výše 33 000 korun, které Vám vyplatíme v den odběru vajíček. Mezi naše dárkyně patří převážně studentky, mladé ženy nebo maminky, které jsou ještě na mateřské dovolené, a pro které je tato naše kompenzace výdajů jedinou možností, jak jim pomoci uhradit veškeré výdaje spojené s dopravou na naši kliniku apod. Díky testům před zařazením do programu se navíc od nás zdarma dozvíte mnoho informací o Vašem aktuálním zdravotním stavu a o Vaši vlastní plodnosti. Poskytneme Vám výsledky genetických testů a testů na pohlavně přenositelné nemoci, žloutenku atd.


Co to je to hormonální stimulace a proč je pro darování vajíčka tak důležitá? Hrozí nějaké riziko?

Aby mohlo dojít k odběru Vašeho vajíčka, je potřeba organismus na odběr připravit. Vaječníky je proto nutné mírně stimulovat, což zajistí, že vajíčko bude zdravé a vhodné k odběru. Samotná stimulace je krátkodobý proces, při kterém si dárkyně sama aplikuje stimulační látku po dobu necelých dvou týdnů, podle přesně stanoveného stimulačního plánu. Látka se aplikuje injekčním perem, velmi podobnému tomu, které používají diabetici při aplikaci inzulínu. Ještě v průběhu stimulace Vám budou provedena vyšetření ultrazvukem, která ověří Vaši reakci na probíhající stimulaci a pomůže nám naplánovat již konkrétní termín pro odběr vajíčka. Rizika během stimulace existují, ale jsou vzácná. Mohou se projevit zarudnutím nebo zvýšenou bolestí v místě vpichu, případně hyperstimulačním syndromem, což je nečekaná reakce vaječníků na nadměrnou stimulaci. Tato rizika jsou ovšem velice vzácná a díky sledování Vašeho organismu v průběhu stimulačního cyklu jsou snížena na minimum. Všechny podrobnosti Vám vysvětlí náš lékař před samotnou stimulací a v průběhu vlastní stimulace je Vám k dispozici naše koordinátorka.

 

Pracovala jsem na vedoucí pozici, manžel ve stavebnictví a často byl služebně mimo domov. Pro své pracovní vytížení jsme si ani nevšimli, jak nám život utíká. O miminko jsme se pokoušeli delší dobu přirozenou cestou, ale nedařilo se nám. Po poradě s mým lékařem jsme začali navštěvovat kliniku reprodukční medicíny ve Zlíně. S odstupem několika měsíců jsme se několikrát pokusili o umělé oplodnění, ale nedařilo se nám získat zdravé vajíčko. Už jsme ani nedoufali, ale na čtvrtý pokus to konečně vyšlo, díky anonymně darovanému vajíčku. Nejdříve jsme s velkou opatrností oslavili pozitivní těhotenský test a po několika měsících nakonec i krásného a zdravého chlapečka. Dnes má už 4 roky a my opět vážně uvažujeme o dalším potomkovi prostřednictvím programu dárcovství.

Lenka 39, Karel 37

Jak dochází k samotnému odběru, je to bolestivá procedura? A co se děje bezprostředně po odběru?

Mnohé dárkyně často překvapí, jak rychlý je samotný proces odběru vajíčka. Tento proces není bolestivý, protože probíhá v celkové krátkodobé anestezii a trvá asi 15 minut. Samotný odběr se provádí přes pochvu tenkou jehlou. Vajíčko je bezprostředně po odběru oplozeno v embryologické laboratoři. Po odběru budete převezena na pokoj, kde si odpočinete a budete pod dohledem našeho lékaře. Lékař také stanoví dobu, po které můžete odejít za doprovodu dospělé osoby domů. Doba, kterou strávíte na klinice v den odběru vajíčka, je tak pouze několik hodin. Během této doby se mohou vyskytnout např. mírné bolesti v podbřišku nebo změna nálady, tyto projevy však brzy odezní. Všechny procedury spojené s dárcovstvím vajíčka probíhají ambulantně, proto není třeba setrvávat na klinice do druhého dne.


Lze darovat vajíčka i vícekrát? Nebudou mi pak ale vajíčka chybět, až budu chtít sama otěhotnět?

Ano, mnoho dárkyň, které již vajíčko na klinice darovaly se po čase vracejí a podstoupí proces dárcovství opakovaně. Po každém darování provede lékař zhodnocení výsledků a dárkyně, které dobře reagovaly na průběh stimulace a přistupovaly k celému procesu zodpovědně, rádi znovu uvidíme na naší klinice a zařadíme opět do programu dárcovství vajíček. Žena má za celý život dostatečné množství vajíček a nehrozí, že by ji po odběru někdy v budoucnu chyběla. Vajíčka, která nejsou oplodněna, pravidelně samovolně zanikají. Stimulace nám umožní taková vajíčka odebrat a využít pro ženu, která již zdravá vajíčka neprodukuje. Mnoho našich dárkyň donosilo po odběru vajíček vlastní zdravé dítě a stále zůstávají v našem registru.


Jak je to s anonymitou? Dozví se příjemkyně vajíček kdo jsem?

V žádném případě se o Vás nedozví. Podle platných zákonů České republiky je darování vajíček (a spermií) dobrovolné, bezplatné a hlavně anonymní. Proto naše klinika neumožňuje identifikaci dárkyň a příjemkyň. Příjemkyně nedostane žádné informace, které by třeba jen naznačovaly Vaši identitu a stejně tak se Vy nedozvíte informace o příjemkyni, které jsme v rámci léčby poskytli Vaše vajíčko. Ochrana Vašeho soukromí je pro nás stejně důležitá, jako Vaše zdraví.

 

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ

  

Věříme, že otázek může být opravdu mnoho. Jsme připraveni zodpovědět jakýkoliv dotaz. V případě vyplnění kontaktního formuláře se s Vámi co nejdříve spojí naše koordinátorka, která Vám na všechny Vaše otázky odpoví a vysvětlí proces darování vajíček. Pokud budete souhlasit, objedná Vás na první návštěvu na naší klinice, kde se od lékaře dozvíte všechny další podrobnosti důležité pro zařazení do programu dárcovství vajíček.

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.